Ayrton Senna: The Legend

H ατμόσφαιρα ήταν βαριά στην πίστα της Imola στα τέλη Απριλίου 1994. Λίγο πριν την εκκίνηση του Grand Rrix San Marino, που ήταν προγραμματισμένη για την Κυριακή 1η Μαΐου, είχαν συμβεί δυο σοβαρά ατυχήματα στα δοκιμαστικά. Την Παρασκευή ο Rubbens Barrichello τραυματίστηκε σοβαρά και την επόμενη σκοτώθηκε ο Αυστριακός οδηγός της Βρετανικής MTV Simtek Ford, Roland Ratzenberger όταν μετά από σφοδρότατη σύγκρουση με 350 Km/h έσπασε τον αυχένα του. Παρόλα τα δυσοίωνα περιστατικά και τα ερωτηματικά για τις συνθήκες ασφαλείας στην πίστα, ο αγώνας ξεκίνησε κανονικά.

Στην pole position για τρίτη συνεχόμενη φορά εκείνη την χρονιά βρισκόταν ο τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Βραζιλιάνος Ayrton Senna, στο τιμόνι του μονοθέσιου της Williams Renault FW16. Στον έβδομο γύρο, στη στροφή Tamburello, για αδιευκρίνιστους μέχρι σήμερα λόγους έχασε τον έλεγχο του μονοθέσιου του και επέπεσε με μεγάλη ταχύτητα στον τοίχο. Δύο ώρες αργότερα άφησε την τελευταία του πνοή. Οι φήμες και τα σενάρια για το πώς έγινε το ατύχημα συνεχίστηκαν για αρκετό καιρό μετά, χωρίς όμως ξεκάθαρες αποδείξεις. Ο Ayrton αγωνίστηκε με τις ομάδες της Lotus, McLaren – Honda, Williams Renault κατακτώντας τρεις φορές τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.

Ο Ayrton Senna ανήκε σε μια μικρή ομάδα οδηγών F1 που έχουν στο DNA τους το γονίδιο του πρωταθλητή και του νικητή. Ο ακραίος θάνατός του δημιούργησε το μύθο γύρω από το όνομα και την πορεία του στο κορυφαίο πρωτάθλημα αγώνων αυτοκινήτου στον κόσμο.